ZiS 20

ZiS – 20

Silhouette dla wygodnych

 

Strzelanie sylwetek to bardzo fajna konkurencja strzelecka stawiająca spore wymagania strzelcowi. Po pierwsze strzela się z postawy stojącej bez podparcia do celów o różnej wielkości i kształcie ( kurczak, dzik, indyk i muflon) i ustawionych na stosownych odległościach. W konkurencji karabin to odpowiednio 18m, 25m, 32m i 39m. Silhouette strzela się również z pistoletu i też z postawy stojącej. Odległości są oczywiście zmniejszone i tak do kurczaka strzela się z odległości 9m, dzik 12, indyk 15m i muflon 18m. Strzelanie z pistoletu, jest moim zdaniem, znacznie trudniejsze niż karabinka, pomimo że dozwolone jest trzymanie wiatrówki oburącz. Dla mnie wszystko w strzelaniu silhouette jest fajne, no może za wyjątkiem ciągłego biegania, by na nowo ustawiać strącone z belki sylwetki. Wpadłem na pomysł, aby skonstruować belki z urządzeniem kasującym tak by można było ze stanowiska strzeleckiego ponownie ustawić strącone sylwetki.  Poszczególne sylwetki przyspawałem do ramion po jednym dla każdej z nich. Cele po trafieniu śrutem przewracają się do tyłu jednak nie spadają z belki jak to jest w klasycznym rozwiązaniu. Ponowne ustawienie sylwetek sprowadza się do pociągnięcia za sznurek i ramię kasownika podnosi i ustawia wszystkie sylwetki do pionu na danej belce. Ważnym udogodnieniem tego rozwiązania jest to, że w czasie zawodów w przypadku np. strącenia rykoszetem sylwetki nie trzeba robić przerwy celem ‘’naprawy toru’’, a wystarczy tylko pociągnięcie za sznurek i sprawa załatwiona.  Pierwsza belkę, którą wykonałem i na której eksperymentowałem była to belka z kurczakami wielokrotnie przerabiana i modyfikowana, a jej prezentację znajdziecie otwierając link   http://youtu.be/0wAZhwU8hq4

Zakończenie eksperymentów z pozostałymi trzema belkami zajęło mi trochę czasu.  Po zakończeniu prób okazało się, że muszę wrócić do belki z kurczakami i zmienić im kąt podparcia, ponieważ zdarza się, że po trafieniu i przewróceniu sylwetki występuje niewielki rezonans, ale wystarczający by spowodować przewrócenie się sąsiedniej sylwetki, pomimo że nie była trafiona. Ponadto musiałem zmienić kąt położenia kasownika tak by trafiona sylwetka przewracając się nie uderzała w jego ramię. Zdarzało się, że sylwetka po trafieniu uderzając w sprężynujące ramię odbijała się i stawała do pionu, a powinna pozostać w pozycji poziomej. Dalsze przemyślenia i poprawki przyniosły pożądany skutek i wszystkie cztery belki zaczęły funkcjonować niezawodnie.                                                                                                                                                                     Z kolegami z DSSR-u testowaliśmy ZiS-a biorąc pod uwagę zmieniające się w czasie zawodów oświetlenie (ostrość i kąt padania światła), szarość tła (jesień, wiosna) oraz pewne ograniczenia wzrokowe u niektórych zawodników. Zależało nam by powstał taki tor do silhouette, który pozwoli na udział w zawodach zawodnikom z pewną niedoskonałością wzroku.  Doszliśmy, zatem do wniosku, że najbardziej uniwersalnym kolorem dla sylwetek jest kolor czarny mat uzyskany poprzez oksydowanie. Kolor ten będzie wystarczająco dobrym kontrastem dla ocynkowanej srebrzysto-szarej belki.                                                                                                                                                                                    Posiadając kompletny tor mogę teraz trenować strzelanie silhouette bez wydeptywania ścieżek na trawniku, a tak poważnie to, co najważniejsze to to, że czas potrzebny na trening jest teraz, co najmniej o jedną trzecią krótszy. Dotarły już do mnie krytyczne opinie, które z góry wyznaczają temu rozwiązaniu rolę narzędzia tylko do treningu, bo ponoć to rozwiązanie – ZiS-20 nie daje jednakowych warunków zawodnikom, a tak w ogóle to wątpi się czy po trafieniu sylwetki będą się przewracały, że o innych pomysłach,, miśków’’ nie wspomnę. Odpowiem tylko tak: podstawową sprawą dla rozegrania zawodów jest to, aby wszyscy zawodnicy mieli równe szanse. Znaczy to, by strzelali do takich samych sylwetek i tak samo ustawionych torów ( np. oświetlenie, osłonięcie od wiatru, wysokość belek itp.), jeżeli tory będą ustawione z jednakowych belek np. z ZiS-20 to jeden z podstawowych warunków zostanie spełniony. Pozostawiając malkontentów z ich malkontenckimi pomysłami życzę strzelającym sylwetki dużo radości z uprawiania tej konkurencji i oczywiście sukcesów w zawodach.  Poniżej zamieszczam link do filmiku prezentującego ustawiony kompletny tor do silhouette.
Link     http://youtu.be/A-3T0YmI_n4

Nadto zachęcam samodzielnego wykonania ZiS- 20. Zbudowanie takiej belki nie wymaga jakiś specjalnych uzdolnień czy specjalistycznych narzędzi.  Zachowując staranność i przy pewnym samozaparciu majsterkowicza jest to wykonalne w amatorskim warsztaciku.  Zamieszczam poniżej kilka zdjęć ze stosownymi opisami.

 

Fot.1  Belka z kurczakami nasunięta na dwie wbite w ziemię sztyce. Z prawej strony belki widoczny mechanizm kasujący.

Foto. 2  Belka z ocynkowanymi kurczakami na tle szarości wczesnej wiosny lub późnej jesieni – widoczność niezadowalająca.

Foto. 3  Belka ( wykonana z kątownika walcowanego 45x45x4mm- niezbędna stosowna masa by po trafieniu śrutem w belkę całość nie uległa rozkołysaniu) z ocynowanymi sylwetkami ustawiona na tle ciemnego ekranu.

 

Foto. 4  Pierwsza belka z kurczakami. Widoczne ustawienie ramion (zbyt ostry kąt), do których są przyspawane sylwetki kurczaka oraz wadliwe, bo zbyt krótkie ramię kasownika
(trafiony kurczak opadając odbijał się od ramienia i zdarzało się, że stawał ponownie w pionie).

 

Foto. 5  Belka z dzikami. Prawidłowy kąt mocowania sylwetek oraz obniżone ramię kasownika ( teraz nie powoduje ‘‘wstawania” sylwetki po strzale).

Foto. 6  Mechanizm przełożenia, który pozwala by dźwignia kasownika była skierowana w dół ( po to by wiatr nie plątał luźnych linek).

Foto.  7  Belka z dzikami i widoczne obok mijające się linki ‘’Dzików, ‘’Indyków i ‘‘Muflonów’’. Różniące się długością poszczególne belki z sylwetkami ustawia się lewym bokiem do wyznaczonej linii toru. Takie ustawienie belek powoduje, że linki kasowania przebiegają równolegle względem siebie, co zapobiega ich splątaniu.

Foto. 8  Zwijaki linek do kasowania sylwetek na poszczególnych belkach.

Foto. 9  Tor do silhouette złożony i gotowy do transportu. Wszystko zmieści się w bagażniku małego samochodu.  Rozkładanie tego toru to zaledwie kilka minut.

 

 

Powodzenia

Zdzisław Słaby – Oko

Komentowanie jest wyłączone.