ZiS 13

ZiS – 13

Podstawka pod karabinek do strzelania tarczowego i silhouette

 

W czasie zawodów silhouette zaobserwowałem jak doświadczeni ‘’sylwetkowcy’’ po oddaniu strzału odkładają karabinek na specjalny stojak – podpórkę. Odkładanie karabinka na podpórkę ma swoje ważne uzasadnienie, a mianowicie pozwala, choć przez chwilę odpocząć zawodnikowi w czasie ładowania śrutu czy zmiany nastaw celownika. Zawodnik chcąc, choć przez chwilę odpocząć, dając tym samym wytchnienie kręgosłupowi i mięśniom nie musi odstawiać karabinka, ( bo i nie zawsze jest gdzie), a jedynie odkłada go na podpórkę. Sam z doświadczenia wiem, że te krótkie przerwy mają kapitalne znaczenie i przekładają się bezpośrednio na wynik strzelania. Zawodnik, który raz skorzystał z podpórki do odkładania karabinka docenia przydatność tego przyrządu i zawsze będzie z niego korzystał.

Wielu zawodników nie korzysta z tego jakże przydatnego przyrządu z powodu braku na rynku takich specjalistycznych podpórek, a czasami nie mając zdolności manualnych nie podejmują się próby ich wykonania. Widziałem u paru kolegów takie podpórki owszem ładnie wykonane, ale trochę jak na mój gust zbyt ciężkie. Postanowiłem wymyślić coś bardziej poręcznego i zajmującego znacznie mniej miejsca w transporcie.

Wpadłem na pomysł by do podpórki wykorzystać zwykły statyw fotograficzny, jest lekki, a po złożeniu mierzy 42 cm, posiada gotowy pokrowiec i co nie mniej ważne jest stosunkowo tani ( za swój zapłaciłem ok. 40 zł). Do statywu wykonałem z dwóch kawałków płytki tekstolitowej i twardej gąbki prostą podstawkę pod karabinek. Płytka tekstolitu o gr. 8 mm została przycięta na dwa elementy o wymiarach 40×144 mm i 37×37 mm. Dwie krawędzie ostatniego elementu zostały odpowiednio pod kątem zeszlifowane tak by pasowały do zacięć w głowicy statywu. Element ten należy dokładnie spasować tak by po zamocowaniu w statywie nie miał luzów. Połączenie dwóch elementów podpórki wykonałem za pomocą dwóch wkrętów wpuszczanych i kleju cyjanopanowego. Do górnej płaszczyzny ( zmatowionej papierem ściernym) przykleiłem odpowiednio przyciętą twardą gąbkę( można także wykorzystać mikrogumę). Jeżeli ktoś dysponuje drugim dodatkowym elementem takim do połączenia statywu z aparatem fotograficznym to wykonanie podpórki ma ułatwione. Wystarczy ów element przymocować do płytki (40x144mm) z tekstolitu. Niżej zamieszczone fotografie pokazują dokładnie jak wygląda proponowana przeze mnie podstawka pod karabinek.

 

Zdzisław Słaby – Oko

Komentowanie jest wyłączone.