ZiS 11

Kątomierz Strzelecki

klinometr

ZiS 11

 

 

Pomysł na skonstruowanie klinometru, albo bardziej swojsko kątomierza strzeleckiego przyszedł mi po zawodach strzeleckich zorganizowanych w Dolinie Będkowskiej. Zawody rozgrywane były w bardzo trudnym technicznie terenie. Organizatorzy większość celów ustawili pod bardzo ostrymi kątami w dół i w górę. Cele, które nie dość, że posiadały niewielkie kilzony to były na dodatek ustawione tak ostro w dół czy w górę, że trzeba było sporo doświadczenia, aby określić kąt, pod jakim się strzela i do tego wziąć stosowną poprawkę.  Uznałem, że aby posiąść umiejętność określania kąta, pod jakim się strzela, najlepszym rozwiązaniem będzie skonstruowanie kątomierza.  Kątomierz strzelecki powinien moim zdaniem spełniać trzy warunki, być prostym w budowie i niezawodnym, dawać strzelcowi możliwość obserwacji wskazań bez odrywania policzka od baki oraz powinien posiadać prosty mechanizm zakładania i zdejmowania z karabinka. Do wykonania obudowy klinometru wykorzystałem starą niepotrzebną plastikową obudowę trzymetrowej zwijanej miarki. Werk to nic innego jak prosty otwarty bęben wykonany z mosiężnej blaszki zawieszony na osi z twardej stali. Oś zawieszona jest na dwóch mosiężnych łożyskach zamkniętych od strony zewnętrznej.  Budując klinometr pamiętać należy by odpowiednio dociążyć bęben, to znaczy tak dobrać obciążenie, aby ustawiony w pozycji poziomej wskazywał ‘’zero’’. Skalowanie wystarczy wykonać dla kątów dodatnich, czyli do 80° w górę i dla kątów ujemnych, czyli do 80° w dół. Wykonanie uchwytu kątomierza to sprawa preferencji właściciela karabinka. Chodzi o to czy ingeruje się w osadę i przykręca wkrętami do niej mechanizm zatrzasku czy też konstruuje się coś bardziej wymyślnego. Zatrzask można zamontować np. na szynę czy też na wolny odcinek tubusu celownika optycznego. Sam w moim At44 wykorzystałem do przymocowania zatrzasku jeden z wkrętów mocujących osłonę mechanizmu indeksacji magazynka. Ważnym elementem konstrukcji klinometru jest zabezpieczenie skali poprzez wklejenie szybki z poliwęglanu (nie zmatowieje na słońcu). Na koniec zaś dodam, nie zapomnijcie przed złożeniem posmarować łożyska dobrym nietężejącym smarem.

 

 

Fot. 1

 

Mosiężny element na karabinku AT44-10 Th   to jest właśnie mechanizm mocowania klinometru. Poniżej klinometr z widoczną szynką służącą do jego zamocowania. Wycięcie w szynce to miejsce, w które wchodzi ząbek zatrzasku, natomiast, aby klinometr zdjąć należy widoczny powyżej przycisk mechanizmu mocowania zwolnić.

 

Fot. 2

 

Klinometr z widoczną skalą. Wyżej mechanizm zamocowania klinometru z wyraźnie widocznym w jego górnym lewym rogu przyciskiem wyczepiania.

 

Fot. 3

 

Kątomierz strzelecki – klinometr zamontowany na karabinku.

 

Fot. 4

 

Klinometr widziany okiem strzelca.

 

Fot. 5

 

Klinometr wskazujący nachylenie karabinka pod kątem -35° czyli w dół.

 

Wykonanie kątomierza strzeleckiego to bardzo proste zadanie, nie mniej wymagające nieco staranności od majsterkowicza. Życzę, zatem powodzenia w budowie kątomierza strzeleckiego oraz szybkiego opanowania sztuki oceny kąta strzelania.

 

 

Zdzisław Słaby – Oko

Komentowanie jest wyłączone.