Ruszyły prace konserwacyjne na nowodębskiej strzelnicy

Maj 2016

Ruszyły prace konserwacyjne na nowodębskiej strzelnicy.

 

W miesiącach maj-czerwiec br. mogą wystąpić utrudnienia w korzystaniu ze strzelnicy. Związane jest to z konserwacją wałów ochronnych i przysłony, które raz na jakiś czas wymagają pielęgnacji. Zgodnie ze starą maksymą „co się używa, to się zużywa”.

Wały z czasem osiadają, zarastają, są wymywane przez deszcz i rozmiękczane przez wbijające się w nie kule. Jak wiadomo w broni czarnoprochowej są to nie małe ładunki 🙂 Ogólnie nie jest źle, ale zawsze może być lepiej. Stąd ta inicjatywa członków koła by wzmocnić górną część wałów.

 

W tym celu przywożona jest ziemia, która posłuży do zasypania umocnień z opon zakotwiczonych w ziemi palami. Pomysł podpatrzony na najlepszych strzelnicach europejskich. Silny, stabilny i zarazem zamortyzowany wierzchołek wału to inwestycja na lata. Zapobiega to samoczynnemu usuwaniu się ziemi i doskonale chroni przed rykoszetami. Bezpieczeństwo ponad wszystko.

 

(fragment umocnienia przed zasypaniem ziemią)

 

 

 

 

Prace potrwają około 2 miesiące. Możliwe, że zajdzie potrzeba rozkopania części wału granicznego pomiędzy dwoma osiami strzeleckimi by wjechać ciężkim sprzętem. Tak czy inaczej warto się trochę natrudzić by później korzystać z obiektu, który nie dość, że spełnia wszystkie standardy to jeszcze je zawyża. Jak już wspomniałem bezpieczeństwo zarówno strzelających jak i ewentualnych osób trzecich jest najważniejsze. Cała reszta to sprawy drugorzędne.

Większość prac zostanie wykonana przez członków Koła Strzeleckiego e-Tawerna Nowa Dęba i sfinansowana ze środków własnych.

Za sprawą kolegi Wojciecha Stępnia nieoceniona okazała się pomoc wolontariuszy, jakimi okazali się członkowie organizacji „Strzelec”, którzy również od czasu do czasu korzystają z tego obiektu. Obecnie pomagają nam w oczyszczaniu wałów i terenu wokół nich. Bardzo dziękujemy za tę pomoc. Każda para rąk jest na wagę złota.

 

 

 

Na zakończenie prac związanych z umocnieniem wałów pozostanie zakonserwowanie przysłony impregnatami olejowymi, tak by przez kilka kolejnych lat była odporna na deszcz i słońce. Jak pogoda nie będzie nam płatać figli to do 26 czerwca czyli na „Dębiaki 2016” prace powinny zostać ukończone.

 

W dniach, w których będą prowadzone prace na wałach nie będzie można strzelać z broni palnej. Za niedogodności w korzystaniu ze strzelnicy powstałe na skutek modernizacji wałów przepraszamy. Postaramy się jak najszybciej uporać z najważniejszymi pracami.

 

cezbar